مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
حموس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: حموس

( Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش جامعه و خانواده
    تشکر 10,448 بار در 1,474 پست

پیش فرض حموس

حموس غذایی ست که ظاهرا ریشه لبنانی داره و از غذاهای پرطرفدارآن نواحی محسوب میشه. نخود و ارده مواد اصلی تشکیل دهنده حموس هستند.

نخود يكي از حبوبات مغذي و انرژي زاست.نخود علاوه بر پروتئین منبع خوبی از ویتامین های گروه ب هم هست، ضمنا سرشار از آهن و کلسیمه و درکل بعلت دارا بودن اسید هاي آمينه مختلف ، ويتامين ها و مواد معدني غذاي بسيار خوبي برای گیاهخواران بشمار میاید.

تاهینی یا ارده، خمیری تهیه شده از دانه های آسیاب شده ی کنجد است.کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشیست وعلاوه بر این که منبع خیلی خوبی از منگنز و مس است از نظر کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، ویتامین b1 ، روی و فیبرهای غذایی نیز منبع ارزشمندی به شمار می رود.

این خوراک بسیار مقویست و خوشمزه ( البته اگر اساسا با طعم خاص نخود و ارده مشکل نداشته باشید!! ) و همراه نان یک غذای کامل محسوب میشه.

مواد لازم:

1_نخود یک پیمانه و نیم
    2_
    ارده 4 تا 6 قاشق غذا خوری
    3_
    سیر 2 تا 4 حبه
    4_
    لیمو ترش یک عدد بزرگ
    5_
    پودر زیره سبز 1 قاشق مربا خوری
    6_
    نمک و فلفل قرمزبه میزان دلخواه
    7
    _روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری

طرزتهیه:

نخود را از شب قبل خیس کرده و پس از تعویض آب آن را بپزید تا کاملاپخته شده و آبش به خوردش بره. اگر معده ی حساسی دارید و نگران نفخش هستید میتونیدپوست نخود ها را قبل از پختن بگیرید. وقتی خیس خورده باشه پوستش راحت جدا میشه. البته من این کار را توصیه نمی کنم. چون بخش عمده ای از خواص آن در پوستش است. کاری که من خودم انجام میدم اینه که نخود را زمان بیشتری مثلا 2 روز خیس می کنم تا کمی جوانه بزنه. در این صورت خواص قلیایی آن چندین برابر شده مضافا اینکه سرشار از مواد مغذی می گردد و خیلی هم به پختن احتیاج نداره.
    پس از پختن نخود آنرا به همراه بقیه مواد کاملا له می کنیم تا یکدست بشه. اندازه ها را بر حسب ذائقه میتونید تغییر بدید و اگه به تندی حساسید بجای فلفل قرمز از کمی فلفل سیاه استفاده کنید.
    می تونید آن را با نان بهمراه گوجه فرنگی و سبزیجات میل کنید.
    خیلی ها حموس را همراه کراکر نمکی بعنوان پیش غذا استفاده می کنند ولی به نظر من یک غذای کامله و حسابی آدمو سیر می کنه.. .

ویرایش توسط yasaman1178 : 26-05-2012 در ساعت 07:05

2. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما yasaman1178 برای ارسال این پست سودمند:

alirezamarshall (30-08-2011),AZAD (26-02-2011),baher (26-02-2011),Blue (28-02-2011),GREEN (26-02-2011),Narges (26-02-2011),Raminno (28-02-2011)

Members who have read this thread: 1

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •